Laboratorně vypěstované diamanty! Novinka od Swarovski

Nadja Swarovski, praprapravnučka zakladatele značky Swarovski Daniela Swarovského, a pokračovatelka v rodinné šperkařské tradici, se v posledních měsících výrazně zviditelnila v prestižních módních i byznysových médiích, díky vskutku velmi zajímavému počinu! Luxusní řada šperků Swarovski s názvem Atelier Swarovski ohlásila laboratorní “výrobu” diamantů.

Vznik diamantů v přírodě je více méně vědecky zcela bezpečně objasněn i popsán, proto s rozvojem speciální techniky a technologie je dnes možné uměle v laboratořích nasimulovat podmínky pro cílený a řízený vznik diamantů.

Dle slov Nadjy je laboratorní produkce diamantů zcela v souladu s vizí samotného Daniela Swarovsého. „Praprapradědeček vždy toužil po tom, aby každá žena na světě mohla začít ten pocit mít na sobě pravé diamanty“, vysvětlila v rozhovoru pro Forbes.

Nadja Swarovski je ve vedení rodinné firmy od roku 1995. Od té doby se Nadje podařilo vzkřísit uvadající slávu značky Swarovski. Dnes se hodnota značky pohybuje okolo 3,5 miliardy dolarů.

Luxusní módní řada s brandovým označením Atelier Swarovski, jejíž je Nadja zakladatelkou, značně dopomohla značku zviditelnit po celém světě a to především díky kolaboracím se jmény jako Alexander MxQueen, Karl Lagerfeld nebo Jean Paul Gaultier.

V září 2017 oslavil Atelier Swarovski desetileté výročí od vzniku a k této příležitosti představil úplně první kolekci se šperky tvořenými laboratorně vypěstovanými diamanty.

Značka Swarovski je členem koncilu Responsible Jewellery Council, tedy volně přeloženo „Koncil zodpovědných šperkařů“, který si klade za cíl zdůrazňovat nutnost odpovědného těžení diamantů a výroby šperků vůbec a to zejména vůči životnímu prostředí i důstojným pracovním podmínkám horníků.

S možností laboratorního získávání diamantů je možné zcela změnit pohled na kontroverzní stránku šperkařského průmyslu, čímž jsou právě výše zmíněné kontroverze. Swarovski nejsou jedinou značkou, která se zabývá touto technologií – dle magazínu Refresher.cz se podobnou myšlenkou zabývá také americký startup Diamond Foundry.

Chce-li šperkařská společnost „měnit svět k lepšímu“, laboratorní způsob získávání drahých nerostů má obrovský potenciál udělat velký krok kupředu.

Obrázky: The New York Times, Forbes.

Add comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *